Skip to content

105 Lakewood WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$219,210
Last Sale Date
Jul 11, 2005

Property Information

Block1.07
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,989
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
20%
Improvement Value:$177,400
80%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,702+3.4%
2024$7,446+2.3%
2023$7,282+1.2%
2022$7,196+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,210
DeedBook 4016, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2005