Skip to content

212 Heritage WayWoodbury, NJ 08096

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block1.08
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,420
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
25%
Improvement Value:$134,300
75%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+3.3%
2024$6,177+2.2%
2023$6,045+1.2%
2022$5,975+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,420DeedBook 7116, Page 10Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,420DeedBook 6858, Page 109Recorded5/25/2023

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 6104, Page 72Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$152,330
DeedBook 3390, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2002