Skip to content

71 Morning Glory LnWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block1.10
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,070
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
18%
Improvement Value:$174,800
82%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+3.3%
2024$7,426+2.2%
2023$7,267+1.2%
2022$7,184+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,070DeedBook 6117, Page 152Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$206,326
DeedBook 3753, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 2004