Skip to content

223 Heritage WayWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$246,497
Last Sale Date
Feb 6, 2006

Property Information

Block1.10
Lot42
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,205
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
14%
Improvement Value:$226,200
86%
Total Assessment$262,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+3.3%
2024$9,123+2.2%
2023$8,928+1.2%
2022$8,826+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$246,497
DeedBook 4161, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 2006