Skip to content

261 Heritage WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Dec 21, 2013

Property Information

Block1.10
Lot61
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
DescriptionKINGSTON
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,550
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
24%
Improvement Value:$140,600
76%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+3.3%
2024$6,395+2.2%
2023$6,259+1.2%
2022$6,187+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 5152, Page 220Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$197,589
DeedBook 4031, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2005