Skip to content

100 Lakewood WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 3, 2014

Property Information

Block1.12
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,070
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
21%
Improvement Value:$167,700
79%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,318+3.4%
2024$7,075+2.3%
2023$6,919+1.2%
2022$6,837+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,070DeedBook 5178, Page 50Recorded4/8/2014

Property Sale

Sale
$245,367
DeedBook 4098, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 2005