Skip to content

201 Idelwood WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 6, 2021

Property Information

Block1.12
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,145
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
20%
Improvement Value:$172,200
80%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,754+3.3%
2024$7,506+0.7%
2023$7,452+8.5%
2008$6,871+2232.8%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft2,145DeedBook 6597, Page 156Recorded12/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$235,992
DeedBook 4097, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2005