Skip to content

200 Idelwood WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$191,500
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block1.13
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,294
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
25%
Improvement Value:$132,800
75%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,103+3.5%
2024$5,899+2.3%
2023$5,768+1.2%
2022$5,699+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$191,500

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 5641, Page 1Recorded4/21/2017

Property Sale

Sale
$211,974
DeedBook 4114, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 2005