Skip to content

202 Idelwood WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$198,090
Last Sale Date
Dec 12, 2005

Property Information

Block1.13
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,447
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
24%
Improvement Value:$135,300
76%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+3.5%
2024$5,954+2.3%
2023$5,822+1.2%
2022$5,752+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$198,090
DeedBook 4127, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2005