Skip to content

304 Castlewood WayWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$204,900
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block1.14
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,290
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
26%
Improvement Value:$123,800
74%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,998+3.3%
2024$5,805+2.2%
2023$5,682+1.2%
2022$5,616+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$204,900
Sq Ft1,290DeedBook 6198, Page 277Recorded11/25/2019

Property Sale

Sale
$186,037
DeedBook 4097, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2005