Skip to content

511 Penn Oak TurnWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block1.15
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,304
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
19%
Improvement Value:$182,200
81%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,099+3.3%
2024$7,839+2.2%
2023$7,672+1.2%
2022$7,583+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,901
DeedBook 4071, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 2005