Skip to content

515 Penn Oak TurnWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block1.15
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,932
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
20%
Improvement Value:$176,700
80%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,669+3.4%
2024$7,415+2.3%
2023$7,252+1.2%
2022$7,166+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 5149, Page 235Recorded12/23/2013

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$240,917
DeedBook 4139, Page 159