Skip to content

703 Northbrooke DrWoodbury, NJ 08096

Built 2005

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block1.15
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage2,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
19%
Improvement Value:$191,600
81%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,453+3.3%
2024$8,182+2.2%
2023$8,008+1.2%
2022$7,916+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 5815, Page 272Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 5587, Page 167Recorded1/10/2017

Property Sale

Sale
$225,849
DeedBook 3980, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 2005