Skip to content

709 Northbrooke DrWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 12, 2024

Property Information

Block1.15
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,423
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
24%
Improvement Value:$141,700
76%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+7.5%
2024$6,180+2.3%
2023$6,043+1.2%
2022$5,971+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,423DeedBook 6958, Page 287Recorded1/16/2024

Property Sale

Sale
$238,400
DeedBook 4274, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 2006