Skip to content

702 Northbrooke DrWoodbury, NJ 08096

Built 2006

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block1.16
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningBC2
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
24%
Improvement Value:$135,700
76%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+3.3%
2024$6,215+2.2%
2023$6,082+1.2%
2022$6,012+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,440DeedBook 6945, Page 241

Property Sale

Sale
$246,320
DeedBook 4212, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 2006