Skip to content

20 Bayberry CtWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Apr 1, 2020

Property Information

Block123
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$81,200
67%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,345+3.3%
2024$4,206+2.2%
2023$4,116+1.2%
2022$4,069+8.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,900
Sq Ft1,520DeedBook 6272, Page 259Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$49,475
DeedBook 1464, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1979