Skip to content

28 Bayberry CtWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block123
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$81,200
67%
Total Assessment$121,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,345+3.3%
2024$4,206+2.2%
2023$4,116+1.2%
2022$4,069+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,520DeedBook 7102, Page 287Recorded12/6/2024

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5456, Page 339Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4773, Page 297

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3849, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1979