Skip to content

37 Arrowwood CtWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2020

Property Information

Block123
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class35
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
33%
Improvement Value:$82,400
67%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,388+3.3%
2024$4,247+2.2%
2023$4,157+1.2%
2022$4,109+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 5405, Page 344Recorded12/15/2015

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 2843, Page 70

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 1559, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1979