Skip to content

730 Wills AveWoodbury, NJ 08096

Built 2010

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 23, 2018

Property Information

Block146
Lot2.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
17%
Improvement Value:$220,400
83%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+3.3%
2024$9,216+2.2%
2023$9,020+10.0%
2022$8,201+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 5825, Page 232Recorded3/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$120,900
DeedBook 2994, Page 284