Skip to content

1124 Lexington DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 14, 2025

Property Information

Block153
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SFD2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,375
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,900
21%
Improvement Value:$219,900
79%
Total Assessment$276,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+3.3%
2024$9,605+2.2%
2023$9,400+1.2%
2022$9,292+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft2,375DeedBook 7254, Page 195Recorded10/21/2025

Property Sale

SaleMulti
$166,000
DeedBook 3309, Page 242

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1599, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1987