Skip to content

328 Arline AveWoodbury, NJ 08096

Built 1978

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Jun 17, 2013

Property Information

Block155
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,476
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
18%
Improvement Value:$209,700
82%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,153+3.3%
2024$8,859+2.2%
2023$8,670+1.2%
2022$8,570+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 5091, Page 99Recorded7/11/2013

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3666, Page 131

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2985, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1978