Skip to content

224 Burke AveWoodbury, NJ 08096

Built 1996

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block164
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,711
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
19%
Improvement Value:$228,500
81%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+3.4%
2024$9,546+2.2%
2023$9,337+1.2%
2022$9,227-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 4696, Page 332

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 2635, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1996