Skip to content

121 Arline AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 28, 2005

Property Information

Block167
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
28%
Improvement Value:$108,500
72%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,413+3.3%
2024$5,240+2.2%
2023$5,128+1.2%
2022$5,069+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3930, Page 58

Property Sale

Sale
$47,053
DeedBook 2800, Page 64

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1473, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1930