Skip to content

148 Arline AveWoodbury, NJ 08096

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block168
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,700
29%
Improvement Value:$107,600
71%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+3.3%
2024$5,285+2.2%
2023$5,172+1.2%
2022$5,113+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976