Skip to content

42 Moore AveWestville, NJ 08093

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2015

Property Information

Block18
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
26%
Improvement Value:$130,400
74%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+3.3%
2024$6,104+2.2%
2023$5,974+1.2%
2022$5,905+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 5262, Page 156Recorded12/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1957