Skip to content

1092 Byrd DrWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block191
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description2SF1G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
37%
Improvement Value:$62,100
63%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,517+3.3%
2024$3,404-5.1%
2023$3,586+0.0%
2022$3,586
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5890, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1920