Skip to content

1020 Lindberg DrWoodbury, NJ 08096

Built 1975
Other Exempt

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Nov 7, 1977

Property Information

Block194
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,135
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
23%
Improvement Value:$150,900
77%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$5,417+2.5%
2015$5,284+5.8%
2014$4,992+5.7%
2013$4,722+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 1340, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1975