Skip to content

1128 Bennett DrWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2023

Property Information

Block196
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,459
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
29%
Improvement Value:$109,300
71%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+3.3%
2024$5,344+2.2%
2023$5,230+1.2%
2022$5,170+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$174,900

From:

To:

Sq Ft1,459DeedBook 5223, Page 337Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$112,612
DeedBook 3510, Page 12

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3008, Page 344

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 2420, Page 163

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 1553, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1980