Skip to content

1116 Bennett DrWoodbury, NJ 08096

Built 1975

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Jan 27, 2006

Property Information

Block196
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
23%
Improvement Value:$148,100
77%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,912+3.3%
2024$6,690+2.2%
2023$6,547+1.2%
2022$6,472+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 4165, Page 285

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 2418, Page 177

Property Sale

Sale
$87,990
DeedBook 1645, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1975