Skip to content

1490 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$1,749,032
Last Sale Date
Nov 23, 2003

Property Information

Block199.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.7

Building Details

Building Class---
DescriptionTIRE WAREHOUSE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$900,000
61%
Improvement Value:$580,000
39%
Total Assessment$1,480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$53,058+3.3%
2024$51,356+2.2%
2023$50,261+1.2%
2022$49,684+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,749,032
DeedBook 3716, Page 184