Skip to content

1265 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Public Property

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
May 15, 1989

Property Information

Block203
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2G
Dwellings0
ZoningBC4
Sq Footage---
Acreage8.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,550,000
46%
Improvement Value:$3,037,800
54%
Total Assessment$5,587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1991$5,768+3.6%
1990$5,568
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 1871, Page 303

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 1662, Page 197