Skip to content

1612 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block232
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2SF1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
28%
Improvement Value:$89,100
72%
Total Assessment$123,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,438+3.3%
2024$4,296+2.2%
2023$4,204+1.2%
2022$4,156+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890