Skip to content

1395 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1950

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block233.02
Lot60
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
18%
Improvement Value:$136,100
82%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,951+3.3%
2024$5,760+2.2%
2023$5,637+1.2%
2022$5,573+9.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,750DeedBook 6129, Page 281Recorded7/24/2019

Property Sale

Sale
$194,550

From:

To:

Sq Ft1,750DeedBook 5252, Page 293Recorded11/6/2014

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3233, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1950