Skip to content

33 Murphy AveWestville, NJ 08093

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block25
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
27%
Improvement Value:$90,900
73%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,463+3.3%
2024$4,320+2.2%
2023$4,228+1.2%
2022$4,179+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,200DeedBook 6431, Page 345Recorded3/3/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3841, Page 180

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1530, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1930