Skip to content

2020 Asbury AveWoodbury, NJ 08096

Built 1914

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block273
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
41%
Improvement Value:$56,800
59%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,427+3.3%
2024$3,317+2.2%
2023$3,247+1.2%
2022$3,209+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914