Skip to content

2013 Asbury AveWoodbury, NJ 08096

Built 1992

Last Sale Price
$269,900
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block274
Lot4.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
14%
Improvement Value:$198,400
86%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+3.3%
2024$8,012+2.2%
2023$7,841+0.0%
2022$7,841
Property History

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 6432, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1992