Skip to content

1480 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2001

Property Information

Block275
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
21%
Improvement Value:$101,000
79%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+3.3%
2024$4,459+2.2%
2023$4,364+1.2%
2022$4,314+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3140, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1954