Skip to content

511 Longwood AveWoodbury, NJ 08096

Built 1990

Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block288
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,954
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
22%
Improvement Value:$187,000
78%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+3.3%
2024$8,269+2.2%
2023$8,093+1.2%
2022$8,000+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3995, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 1796, Page 250

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 1646, Page 306