Skip to content

568 Lakeside AveWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2025

Property Information

Block294
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SSC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
23%
Improvement Value:$148,100
77%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894+11.2%
2024$6,201+9.3%
2023$5,671+1.2%
2022$5,606+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,480DeedBook 6435, Page 167Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 3171, Page 190

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 1560, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1970