Skip to content

2030 County House RdWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2006

Property Information

Block301
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class47
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
45%
Improvement Value:$74,800
55%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,897+3.3%
2024$4,740+2.2%
2023$4,639+1.2%
2022$4,586+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2374, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1940