Skip to content

516 Fern AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940
Other Exempt

Last Sale Price
$11,900
Last Sale Date
Jul 29, 1974

Property Information

Block311
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
31%
Improvement Value:$77,400
69%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$2,861+3.2%
2019$2,771+2.5%
2018$2,704+3.8%
2017$2,605+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$11,900
DeedBook 1267, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1940