Skip to content

622 Washington AveWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block319
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
43%
Improvement Value:$48,400
57%
Total Assessment$85,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$2,816+2.3%
2020$2,752+2.7%
2019$2,679+12.8%
2018$2,374+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920