Skip to content

149 Treeline DrWoodbury, NJ 08096

Built 2018

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block341
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,539
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
14%
Improvement Value:$238,800
86%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,952+3.3%
2024$9,633+2.2%
2023$9,427+2.3%
2022$9,218+621.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft2,539DeedBook 6265, Page 162Recorded4/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 1712, Page 242