Skip to content

631 Third AveWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 18, 2022

Property Information

Block348
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
15%
Improvement Value:$245,700
85%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,364+3.3%
2024$10,032+5.0%
2023$9,553+1.2%
2022$9,443+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,668DeedBook 6616, Page 186Recorded1/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$23,900
DeedBook 2578, Page 63

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1988, Page 268