Skip to content

706 First AveWoodbury, NJ 08096

Built 2004

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jan 5, 2018

Property Information

Block356
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
20%
Improvement Value:$197,200
80%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+3.3%
2024$8,508+2.2%
2023$8,327+1.2%
2022$8,231+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

From:

To:

Sq Ft2,004DeedBook 5800, Page 256Recorded1/10/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4516, Page 101

Property Sale

Sale
$204,490
DeedBook 3810, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 2004