Skip to content

829 Chestnut AveWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Nov 23, 1999

Property Information

Block375
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
17%
Improvement Value:$178,400
83%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704+3.3%
2024$7,457+2.2%
2023$7,298+1.2%
2022$7,214+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3063, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1999