Skip to content

841 Market AveWoodbury, NJ 08096

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2013

Property Information

Block380
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
20%
Improvement Value:$141,000
80%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+3.3%
2024$6,104+2.2%
2023$5,974+1.2%
2022$5,905+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 2044, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$3,100
DeedBook 1704, Page 301