Skip to content

621 Schaeffer AveWoodbury, NJ 08096

Built 2019

Last Sale Price
$326,990
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block385
Lot9.13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class---
DescriptionEASTOVER
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
34%
Improvement Value:$187,300
66%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174+3.3%
2024$9,848+2.2%
2023$9,638+1.2%
2022$9,527+499.0%
Property History

Property Sale

Sale
$326,990
Sq Ft2,220DeedBook 6254, Page 47Recorded3/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

DeedBook 5854, Page 60Recorded4/17/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$165,000

From:

To:

DeedBook 5854, Page 290Recorded4/18/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels