Skip to content

619 Schaeffer AveWoodbury, NJ 08096

Built 2019

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block385
Lot9.14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2902

Building Details

Building Class---
DescriptionGALEN
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,500
31%
Improvement Value:$216,600
69%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,225+3.3%
2024$10,865+5.8%
2023$10,266+1.2%
2022$10,148+22.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,382DeedBook 6060, Page 76Recorded4/2/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

SaleMulti
$155,000

From:

To:

DeedBook 5854, Page 40Recorded4/17/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$110,000

From:

To:

DeedBook 5854, Page 296Recorded4/18/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel