Skip to content

12 Honeysuckle DrSewell, NJ 08080

Built 2005

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jun 9, 2020

Property Information

Block386.02
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionNEWPORT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,290
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
13%
Improvement Value:$321,900
87%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,265+3.3%
2024$12,839+2.2%
2023$12,565+1.2%
2022$12,421+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,290DeedBook 6302, Page 291Recorded7/2/2020

Property Sale

Sale
$357,225
DeedBook 3917, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 2005